بانک اطلاعات شرکت ها

لیست کامل نام شرکت ها – اطلاعات کامل شرکت ها

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی مشاهده طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن 21 در آسمان شامگاهی 5 مرداد

در شامگاه 5 مرداد ماه جاری طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن بیست‌و یکم رخ می‌دهد که این پدیده در کل کشور قابل مشاهده است. 

مشاهده طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن 21 در آسمان شامگاهی 5 مرداد

مشاهده طولانی ترین ماه گرفتگی قرن 21 در آسمان شامگاهی 5 مرداد

عبارات مهم : ایران

در شامگاه 5 مرداد ماه جاری طولانی ترین ماه گرفتگی قرن بیست و یکم رخ می دهد که این پدیده در کل کشور قابل مشاهده هست.

مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری کشور عزیزمان ایران در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه ماه گرفتگی در روز 5 مرداد امسال رخ خواهد داد، گفت: این گرفت از نوع “گرفت کامل” ماه و این گرفت متعلق به ساروس 129 و سی و هشتیمن گرفت از هفتاد و یک گرفت این دوره (ساروس) خواهد بود.

عتیقی با بیان اینکه این پدیده از کل کشور قابل مشاهده هست، یادآور شد: خسوف روز 5 مرداد ماه طولانی ترین گرفت کامل ماه در قرن بیست و یکم است.

مشاهده طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن 21 در آسمان شامگاهی 5 مرداد

مدیر انجمن نجوم آماتوری کشور عزیزمان ایران اضافه کرد: علاوه بر آنجنوب آمریکا و همچنین قاره های اروپا، آفریقا و آسیا و استرالیا شاهد این ماه گرفتگی کامل هستند.

وی اضافه کرد: بر خلاف خورشید گرفتگی که با کوچک بودن سایه ماه بر روی زمین، منطقه کوچکی صرفا شاهد خورشید گرفتگی هستند، ماه گرفتگی در نیمی از کره زمین که در اوضاع شب باشد و ماه را در آسمان داشته باشند، قابل مشاهده هست. به این معنی که فراوانی جامعه ای که بتوانند ماه گرفتگی را ببینند، زیاد از خورشیدگرفتگی است و جامعه زیادی شاهد این پدیده هستند.

در شامگاه 5 مرداد ماه جاری طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن بیست‌و یکم رخ می‌دهد که این پدیده در کل کشور قابل مشاهده است. 

این محقق حوزه نجوم، اضافه کرد: در شبانگاه جمعه 5 مرداد، ماه در صورت فلکی “بزماهی” (جَدی) بوده و ماه در گره نزولی خواهد بود.

وی با اشاره به رخدادهای ماه گرفتگی های طولانی اضافه کرد: از سال 2001 (ابتدای قرن بیست و یکم) تاکنون 17 گرفت کامل ماه بر روی زمین مشاهده شده است است و در کل قرن بیست و یکم ساکنان زمین 85 گرفت ماه را شاهد هستند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری کشور عزیزمان ایران خاطر نشان کرد: از آنجایی که ماه تقریبا قطر سایه زمین را در هنگام گرفت کامل ماه در شامگاه جمعه 5 مرداد می پیماید، این گرفت بیشترین وقت را به خود تخصیص داده شده است داده است که برابر با 103 دقیقه (یک ساعت و 43 دقیقه) خواهد بود.

مشاهده طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن 21 در آسمان شامگاهی 5 مرداد

وی ماه گرفتگی طولانی بعدی در قرن حاضر را در اوایل تیر ماه 1408 دانست و اظهار کرد: این پدیده 102 دقیقه (یک ساعت و 42 دقیقه) به درازا می انجامد و البته آن ماه گرفتگی سال 1408 در پایتخت کشور عزیزمان ایران غیر قابل رؤیت هست؛ چراکه ماه در این وقت غروب کرده است.

عتیقی با بیان اینکه گرفت طولانی بعدی در میانه تابستان 1415 خورشیدی خواهد بود، ادامه داد: این ماه گرفتگی در مدت وقت 95 دقیقه (یک ساعت و 35 دقیقه) صورت می گیرد که آن ماه گرفتگی نیز در پایتخت کشور عزیزمان ایران و در زیاد مناطق کشور قابل مشاهده نیست.

در شامگاه 5 مرداد ماه جاری طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن بیست‌و یکم رخ می‌دهد که این پدیده در کل کشور قابل مشاهده است. 

مدیر انجمن نجوم آماتوری کشور عزیزمان ایران با اشاره به طولانی ترین خسوف قرن 21 توضیح داد: طولانی ترین گرفت به این معنا است که تنها یک دقیقه نسبت به ماه گرفتگی دیگر این قرن تفاوت دارد و می توان به طور مثال از شب یلدا یاد کرد که با شب های قبل و بعد خودش تفاوت چندانی ندارد و در حد یک دقیقه است.

عتیقی، ماه گرفتگی را در انواع “جزئی”، “کامل” و ماه گرفتکی “نیم سایه” یا “خسوف غیر مرئی” دانست و یادآور شد: در این شرایط ماه از درون سایه زمین عبور نکرده و صرفا نیم سایه تشکیل شده است در پشت زمین را می پیماید.

مشاهده طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن 21 در آسمان شامگاهی 5 مرداد

وی ادامه داد: به علت آنکه خورشید منبع نقطه ای نور نیست و یک منبع پراکنده محسوب می شود، با تابیدن آن به زمین، در پشت زمین دو مخروط که یکی مخروط “بسته” (جمع شونده) سایه و دیگری مخروط “باز نیم سایه” است و با توجه به شکست نور خورشید در جو زمین و با عنایت به این خاصیت جو که طول موج قرمز را عبور می دهد، درون مخروط سایه طول موج سایه حضور داشته و هنگام ماه گرفتگی، قرمزگرایی در تیرگی سطح ماه مشاهده می شود.

عتیقی اضافه کرد: بر اساس تقسیم بندی محقق فرانسوی “دانژن” رنگ ماه در هنگام خسوف از قرمز مایل به صورتی (بسیار روشن) تا قرمز جگری (قرمز بسیار تیره) متفاوت است.

وی با بیان اینکه خورشیدگرفتگی از نظر علمی اهمیت بیشتری دارد، اظهار کرد: هر چند در هر سال بین دو تا 5 خورشید گرفتگی وجود دارد، ولی افراد محدودی در زمین شاهد این مناسبت جالب هستند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری کشور عزیزمان ایران خاطر نشان کرد: در هنگاه ماه گرفتگی با وجود آنکه در هر ماه بین صفر تا 3 ماه گرفتگی را می توانیم شاهد باشیم، ولی ساکنان بیشتری از زمین شاهد این پدیده بوده؛ ولی از نظر ارزش علمی با توجه به اینکه جرمی سد راه تابش ماه به سمت زمین نشده و بلکه سایه زمین بر روی ماه می افتد، ارزش به مراتب کمتری دارد.

عتیقی با اشاره به وقت خسوف 5 مرداد ماه توضیح داد: این پدیده در ساعت 21 و 45 دقیقه با ورود ماه به نیم سایه زمین شروع می شود که در این وقت مشاهده عوض کردن نورانیت ماه با توجه به حساسیت پایین چشم انسان امکان پذیر نخواهد بود.

به گفته وی ماه در ساعت 22 و 53 دقیقه وارد سایه زمین شده است که ابتدا گرفت جزئی مرحله اول را شاهد خواهیم بود و بعد از آنکه به طور کامل در سایه زمین قرار گرفت، یک ساعت و 43 دقیقه سایه زمین را می پیماید و ساکنان زمین از جمله کشور عزیزمان ایران شاهد گرفت کامل در این مدت خواهند بود.

وی افزود: بعد از گرفت جزئی، در ساعت 3 و 58 دقیقه بامداد 5 مرداد 97 با خروج ماه از نیم سایه زمین این گرفت قشنگ به آخر خواهد رسید.

واژه های کلیدی: ایران | مشاهده | ماه گرفتگی | خورشیدگرفتگی | خورشید گرفتگی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz